Zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy obowiązujące Studentów na terenie Zakładu Immunobiologii

 

Przed przystąpieniem do ćwiczeń laboratoryjnych należy zapoznać się z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) w laboratorium oraz ściśle przestrzegać wskazań asystenta.

  1. W pracowniach  przebywać można tylko w odzieży ochronnej (fartuchu laboratoryjnym).
  2. W pracowniach nie wolno spożywać  pokarmów i płynów, palić papierosów, żuć gumy, a także prowadzić zbędnych rozmów.
  3. W razie konieczności należy używać okularów, rękawic itp. Nie wolno wnosić do laboratorium okrycia wierzchniego, torebek, plecaków, walizek itp. Zaleca się noszenie obuwia pozwalającego na bezpieczne przemieszczanie się po śliskiej podłodze.
  4. W pracowniach nie wolno spożywać  pokarmów i płynów, palić papierosów, żuć gumy, a także prowadzić zbędnych rozmów.
  5. Za utrzymanie czystości i porządku na sali podczas ćwiczeń odpowiedzialni są studenci. Podczas pracy na stołach laboratoryjnych i pod wyciągami mogą znajdować się tylko przedmioty i zestawy aparatury, sprzętu i odczynników niezbędne do wykonania określonego ćwiczenia, a także należący do studenta skrypt i materiały do sporządzania notatek.
  6. Roztwory należy wkraplać bezpośrednio z butelki lub pobierać pipetą, przy czym do każdego roztworu należy używać czystej pipety. Podczas dozowania roztworów należy używać pipet pasteurowskich, pipet automatycznych bądź pipet z nałożonymi dozownikami – nigdy nie należy pipetować ustami. Nie wolno używać tej samej pipety do  pobierania różnych roztworów.
  7. Po pobraniu koniecznej ilości roztworu butelkę należy natychmiast zamknąć i odstawić na wyznaczone miejsce. Nie wolno wlewać  z powrotem do butelek roztworów z nich pobranych.
  8. Zaleca się szczególną ostrożność przy posługiwaniu się stężonymi kwasami i zasadami, które powodują oparzenia. W przypadku oparzenia skóry kwasem bądź zasadą, miejsca oparzone należy dokładnie spłukać bieżącą wodą i przemyć 2-3% roztworem wodorowęglanu sodowego (po zadziałaniu kwasu) lub 1-2% roztworem kwasu octowego lub cytrynowego (po zadziałaniu ługu) i przykryć gazą higroskopijną. W przypadku dostania się kwasu lub zasady do ust należy przepłukać je dużą ilością wody, a następnie odpowiednio rozcieńczonym roztworem wodorowęglanu sodowego (po zadziałaniu kwasu) lub roztworem kwasu octowego (po zadziałaniu ługu). W przypadku połknięcia roztworu kwasu lub zasady należy natychmiast wypić dużą ilość mleka, wody z surowym białkiem jaja lub oleju jadalnego i natychmiast zgłosić się do lekarza. W przypadku dostania się kwasu lub zasady do oczu należy przepłukać Neutralizującym Płynem do Przepłukiwania Oczu (znajduje się w apteczce) i natychmiast zgłosić się do lekarza. ponieważ zmiany powstające w rogówce i spojówce mogą już po kilku minutach osiągnąć takie rozmiary, że uratowanie wzroku staje się niejednokrotnie bardzo trudne.
  9. Pipety używane do stężonych kwasów lub zasad należy natychmiast przepłukać wodą. Kroplę ługu lub kwasu, która przypadkiem upadnie na stół laboratoryjny lub podłogę należy starannie zetrzeć wilgotnym ręcznikiem papierowym i osuszyć suchym ręcznikiem.
  10. Nie wolno wlewać wody do stężonego kwasu, gdyż powstała mieszanina silnie się rozgrzewa i należy się liczyć z pęknięciem naczynia, co może spowodować oparzenie.
  11. Doświadczenia z bromem należy przeprowadzać pod wyciągiem.
  12. Prace z substancjami wydzielającymi  trujące  lub  żrące  pary  oraz z truciznami (cyjanek, benzen, stęż. kwas azotowy) należy wykonywać ze szczególną ostrożnością Doświadczenia z takimi substancjami można wykonywać pod kontrolą asystenta.
  13. Płyny ogrzewane w probówce, szczególnie przy użyciu palnika gazowego należy ustawicznie mieszać, aby uniknąć przegrzania cieczy. Równocześnie nigdy nie kierować wylotu probówki  w stronę siebie lub sąsiada. Używanie otwartego ognia możliwe jest tylko pod nadzorem asystenta.
  14. Prace z substancjami lotnymi, łatwopalnymi  należy  prowadzić z uwzględnieniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Podczas pracy z substancjami łatwopalnymi nie należy zapalać ognia.
  15. W przypadku powstania pożaru natychmiast zgłosić ten fakt asystentowi. W razie zapalenia się mieszaniny  odczynników w probówce należy natychmiast umieścić ją w pojemniku z piaskiem. W razie pożaru lub włączenia się sygnalizacji alarmowej należy spokojnie opuścić laboratorium wyznaczonymi drogami ewakuacyjnymi. Zastosowanie środków gaszących (koc z włókna szklanego, odpowiednie gaśnice) należy do asystenta.
  16. Przed odwirowaniem próbek należy sprawdzić, czy: poziom cieczy w probówkach nie przekracza poziomu bezpiecznego (ok. 2 cm poniżej górnej krawędzi probówki); czy na dnie pojemnika z probówkami znajduje się gumowa podkładka; czy masa przeciwległych pojemników z probówkami jest jednakowa (w innym przypadku należy pojemniki zrównoważyć).
  17. Po zakończeniu doświadczeń  zawartość  probówek należy wylać do specjalnie w tym celu przeznaczonych pojemników, probówki włożyć do wiader umieszczonych w zlewie,  a inne szkło laboratoryjne przepłukać i odstawić na blat koło zlewu.
  18. Pipety plastikowe należy wkładać do oddzielnych wiader.
  19. Odpadów stałych, takich  jak bibuły, sączki, osady nie wolno wrzucać do zlewu lecz tylko do odpowiednio oznakowanych wiader.
  20. Stłuczone probówki i szkło laboratoryjne należy wrzucać do odpowiednio oznakowanego wiadra.
  21. W przypadku doznania w  czasie pracy obrażeń ciała należy zastosować się do instrukcji BHP, z treścią której winien zapoznać się każdy student na początku roku akademickiego.
  22. Każdy wypadek należy natychmiast zgłosić asystentowi prowadzącemu ćwiczenie.
  23. Należy pamiętać, że: o powodzeniu przeprowadzonego doświadczenia decyduje dokładne i zgodne z  metodyką, jego wykonanie; trzeba oszczędzać odczynniki, prąd elektryczny oraz wodę; przed opuszczeniem pracowni trzeba uporządkować stanowisko pracy oraz starannie umyć ręce.
  24. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy je bezzwłocznie zgłaszać asystentowi prowadzącemu zajęcia.

plik